Krštenje

O krštenju

Roditelji se prijavljuju za obred krštenja djeteta za vrijeme rada župnog ureda, i to najmanje dva tjedna ranije.

Dokumenti koji su potrebni:

– kopija izvoda iz matice rođenih

– jedinstveni matični broj djeteta

– kumovi – posvjedočenje (potvrda da mogu kumovati, dokument koji dobiju u župi u kojoj stanuju)

Termini krštenja:

– subotom u 11 ili 12 sati

– nedjeljom u 11 sati za vrijeme sv. mise

Prije krštenja roditelji djeteta (po mogućnosti i kum/ovi), u dogovoru sa župnikom, imaju pripravu za primanje sakramenta krštenja djeteta.

Kum ili kuma predstavljaju svjedoke vjere djetetu te stoga trebaju imati sve sakramente te biti praktični vjernici.

Primanju sakramenata kršćanske inicijacije u odrasloj dobi prethodi:

– pretkatekumenat – razgovor kandidata za primanje sakramenata kršćanske inicijacije sa svećenikom

– katekumenat – jednogodišnja vjerska i duhovna pouka (započinje u 10. mjesecu, a završava na Veliku subotu)

Kum/a:  – potvrda da može kumovati, posvjedočenje (dokument dobije u župi u kojoj stanuje)

Kum ili kuma predstavljaju svjedoke vjere te stoga trebaju imati sve sakramente te biti praktični vjernici. Ako su kum ili kuma u braku (imaju sakrament ženidbe), tada su oboje kumovi.

Primanje sakramenata kršćanske inicijacije – u noći Vazmenog bdijenja.